Novinky / Nemoci vlasů

Nemoci vlasů

 

  • komplexní všeobecná prohlídka
  • komplexní laboratorní vyšetření
  • komplexní rozbor vlasů
  • terapie
  • buněčná terapie

 

Většina pacientů vnímá nemoci vlasů a nehtů převážně jako kosmetický problém a řešení hledají v různých kosmetických přípravcích či doplňcích stravy.

Stav našich vlasů a nehtů však odráží celkový zdravotní stav a jejich zhoršená kvalita tak může upozornit na závažnější onemocnění. Z toho důvodu je klíčový komplexní přístup k onemocnění a pečlivá diagnostika.

Příčinou nemocí vlasů a nehtů může být nedostatek vitamínů a stopových prvků ale i závažnější onemocnění jako jsou hormonální poruchy či autoimunitní onemocnění.

Léčbou primární příčiny je možné trvale zlepšit kvalitu vlasů a nehtů bez nutnosti aplikace drahých kosmetických přípravků, které mívají většinou pouze mizivý nebo jen dočasný účinek. 

Podrobná analýza vlasů a nehtů může pomoci zpřesnit diagnózu na první pohled nesouvisejícího onemocnění a zajistit tak včasné nasazení vhodné léčby.

 

V Medicínském centru Praha nabízíme následující vyšetření:

Celkové vyšetření

  • Celkové vyšetření pacienta vždy zahrnuje podrobnou anamnézu (rodinnou, osobní, gynekologickou, lékovou, alergologickou, pracovní), fyzikální vyšetření (hlava, krk, hrudník, břicho, končetiny, lymfatické uzliny) a laboratorní vyšetření (sedimentace, krevní obraz, jaterní testy, minerály, stopové prvky, hormony štítné žlázy, imunologické vyšetření, rozbor moče apod.).
  • Kštice musí být vyšetřena komplexně. Nejdříve posuzujeme případný úbytek vlasů. Androgenní alopecie u mužů postihuje temeno hlavy, ne však týl. U žen je úbytek vlasů více difůzní, lokalizovaný na vrcholu hlavy. Pěšinka ve vlasech odhaluje celkovou hustotu vlasů. Prořídnutí vlasů na zátylku a skráních naznačuje systémové (vnitřní) onemocnění. Ložiskový úbytek vlasů může být ojedinělý nebo mnohočetný. Anamnesticky stanovujeme množství vypadaných vlasů. Za normálních okolností je denní ztráta až 100 vlasů.
  • Aby bylo možné určit zda v pozadí chorobných projevů není nemoc kůže, musí být vyšetřena i tato oblast. Hodnotíme šupení, zarudnutí, vyhlazení, maz, jizvení, přítomnost parazitů, drobná poranění, výrůstky.
  • Během vyšetřování doplňujeme anamnézu: Kdy začal úbytek vlasů? Zastavil se? Je výpad vlasů nárazový (dojde k výpadu, který během několika dní ustane) nebo trvalý (vlasy neustále vypadávají)? Pozorujete dorůstání vlasů? Svědí nebo bolí Vás pokožka? Máte lupy? Mastí se Vám zvýšeně vlasy? Jak často si vlasy myjete? Jaký šampon používáte? Používáte kondicionér? Používáte barvu na vlasy? Odbarvujete si vlasy? Sušíte vlasy fénem? Používáte trvalou? Používáte gumičky nebo sponky na vlasy?

Mechanické vytažení vlasů
Pomocí palce a ukazováku jemně vytáhneme několik vlasů. Proces opakujeme 6-8krát na různých místech kštice. Hodnotíme počet vytažených vlasů, přítomnost vlasových cibulek, ulomené vlasy, poškozené vlasy. Vlasy je vhodné vyšetřit lupou nebo mikroskopicky.

Mechanické vytržení vlasů
Je potřebné ke stanovení poměru mezi vlasy v různých fázích růstu. Za normálních okolností je 95% vlasů v aktivní růstové fázi, která se nazývá „anagen“. V průměru trvá 3-6 let. Zbytek vlasů se nachází v klidové fázi, tzv. „telogenu“, který trvá asi 3 měsíce, poté vlasy spontánně vypadávají. Existuje krátké meziobdobí tzv. „katagenu“, které trvá přibližně 10 dnů. U zdravých jedinců je v anagenní fázi asi 70-90% vlasů, v telogenu 10-20%, v katagenu 2-3%. Zbylé vlasy bývají různě poškozené a označují se termínem dysplastické. Jiný poměr nacházíme např. u androgenní alopecie, ložiskové alopecie, anagenního nebo telogenního efluvia. Vytržení vlasů je prováděno pinzetou a vlasy jsou následně vyhodnoceny a dokumentovány pod mikroskopem.

Mikroskopické vyšetření vlasů
Ve světelném mikroskopu hodnotíme stupeň poškození vlasů, změny v podélném tvaru, změny v profilu, charakter vlasových cibulek, fáze růstu. V některých případech se vlasy vyšetřují v elektronovém mikroskopu, který umožňuje podrobné morfologické vyšetření.

Biopsie kůže kštice
Vzorek kůže se odebírá k histologickému vyšetření vlasových míšků a přilehlé tkáně. Jedná se o důležité vyšetření, zejména pokud je příčina úbytku vlasů neznámá a kůže kštice přitom vykazuje známky nemoci, jako např. jizvení nebo nehojící se zánět. Kožní řezy se hodnotí ve světelném mikroskopu. Někdy se rozbor doplňuje o tzv. imunohistologické vyšetření, které má v praxi význam u tzv. autoimunitních nemocí (imunitní systém napadá vlastní tkáně, včetně vlasových míšků).

Mykologické vyšetření
Mykologické vyšetření je vyšetřením pokožky a vlasů na přítomnost plísní. Provádí se ze šupin pokožky hlavy nebo přímo vyšetřením napadených vlasů. Tkáň hodnotíme mikroskopicky, popřípadě kultivací na „živných půdách“. Rovněž lze využít tzv. Woodova světla (vydává světlo o vlnové délce 356 nm), při kterém dermatofytózy světélkují.

 

Termín lékařského vyšetření si můžete rezervovat zde.

Laboratorní vyšetření si můžete objednat zde.


kontaktujte nás


Medicínské centrum Praha s.r.o.
Mezi Vodami 205/29
143 00 Praha 4
IČ: 25032119, DIČ: CZ25032119
č. ú.: 1966496379/0800

Tel.: +420 270 003 562
Fax: +420 225 152 036
info@mc-praha.cz


Recepce
Iva Vepřeková
Tel.: +420 270 003 562 / 564
iva.veprekova@mc-praha.cz

Sekretariát
Adéla Vojvodová
Tel.: +420 270 003 589
adela.vojvodova@mc-praha.cz

Vrchní sestra
Bc. Ivo Žídek
ivo.zidek@mc-praha.cz

Vedoucí lékař
MUDr. Radek Klubal
klubal@mc-praha.cz


kontaktní formulář













    Iva Vepřeková

    recepce


    +420 270 003 562
    +420 270 003 564
    +420 246 028 543
    iva.veprekova@mc-praha.cz


    Bc. Lucie Maiwaldová

    office manager


    +420 270 003 589
    lucie.maiwaldova@mc-praha.cz



    Přihlásit se k odběru newsletteru







    Loading