Paradentóza
Nemoci parodontu (dásně) jsou spojeny s patologickou bakteriální mikroflórou, která vyvolá zánětlivou reakci měkkých tkání kolem zubu, tzv. peridontu.
Následná patologická odezva imunitního systému vede v kombinaci s geneticky predisponovanou abnormální imunitní odezvou ke vstřebávání (řídnutí) okolní kostní tkáně. Uvolněný zub je pak náchylný k vypadnutí. Proces je rychlý a vyžaduje včasný zásah antibiotiky.
Tato problematika je aktuální i v souvislosti s implantáty. Zasazení implantátu do patologického prostředí paradentózy vede k nezdaru.
Do skupiny patologických bakteriálních kmenů patří Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Porphyromonas gingivalis, Prevotella intermedia, Tannerella forsythia a Treponema denticola.
Patologická imunitní konstituce zahrnuje přítomnost alely hlavního histokompatibilního systému HLA-DR4 (Human Leukocyte Antigen DR4), konkrétně subtypy DRB1*04. Současně byla zdokumentována zvýšená produkce cytokinu zánětu interleukin-1 (IL-1), který je klíčovým regulátorem odpovědi hostitele na mikrobiální infekci a hlavním modulátorem resorpce kosti. IL-1 představují dvě molekuly, IL-1alfa a IL-1beta, kódované geny IL-1A a IL-1B. Popsané polymorfismy v obou genech jsou spojené se zvýšenou produkci IL-1.
Test je důležitý nejen ke včasnému odhalení rizikové konstituce, ale i k zajištění terénu pro úspěšné zasazení implantátu.
Vedle antibiotické léčby je důležitá správná dentální hygiena.
Další podrobnosti naleznete na webových stránkách www.qgen.cz
Termín lékařského vyšetření si můžete rezervovat zde.
Laboratorní vyšetření si můžete objednat zde.